Co bada Główny Urząd Statystyczny?

Każdy pracodawca każdego roku musi wysyłać do Urzędu Statystycznego różne rodzaje sprawozdań. Zazwyczaj mogą to być badania PL1, sprawozdanie o warunkach pracy Z 10, a także liczne inne, w szczególności powiązane z kilkoma obszarami:
  • Warunkami w pracy
  • Trendami powstawania nowych miejsc pracy
  • Tendencjami w gospodarce
  • Trendami inwestycyjnymi
Urząd Statystyczny sprawdza również kwestie łączące się z z BHP, tematy łączące się z z wynagrodzeniami i ogólnie tym, co dzieje się na odcinku szef - pracownik.

Opole w czołówce

Ważną pozycję w badaniu trendów i przyczyn ich powstawania, ewentualnie prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem ma się czym pochwalić - statystyka pokazuje, że jest tutaj bardzo mało wypadków związanych z pracą. To nic zaskakującego, gdyż Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, co więcej: nie jest najbardziej uprzemysłowione. Jest to prawda, ale nie w odniesieniu do danych statystycznych, bo te liczone są w przeliczeniu na 1000 pracujących.

Wypadkowość w województwie opolskim - co jest jej przyczyną?

Primo z pewnością są to prężne działania PIP Opole, między innymi:
Działania prewencyjne, Szkolenia dla pracodawców, Liczne kontrole zakończone nakazami i zaleceniami.
Ten ostatni temat na poprzedniej liście nie jest przyjemny, lecz zarazem widać, że każda jedna kontrola z Inspekcji Pracy Opole daje w jakiś nie bezpośredni sposób pożądany skutek - bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Kolejna przyczyna, to świadomość właścicieli firm - z pomocą sieci mogą oni sprawdzić, jakie mają obowiązki w zakresie bezpiecznej pracy, dzięki zaawansowanym i nieraz darmowym sieciowym aplikacjom mogą łatwiej zapanować nad kwestią Kodeksu Pracy. Wychodzi na to, że nie potrzeba już tak dużo wysiłku, by dowiedzieć się cokolwiek o Kodeksie Pracy.
Trzecia przyczyna niewielkiej ilości wypadków przy pracy, to pracownicy. Na Opolszczyźnie jest znaczna migracja za granicę z nadzieją znalezienia lepiej płatnej pracy.Zarazem pracownicy wróciwszy do Polski sami nie chcą już się zatrudniać w firmach nie spełniających wymogów BHP i Prawa Pracy i nie tak łatwo godzą się na zarobek uzyskiwany w niekorzystnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę bez spamu i na temat.